Korekty i strojenie pianin i fortepianów


Sprawiamy, że instrumenty znów brzmią wyjątkowo i harmonijnie. Wykonujemy dla Państwa usługę strojenia oraz korekty fortepianów i pianin. Czym obie te usługi się różnią, jaki jest zakres napraw i jak często należy kontrolować stan instrumenty – wyjaśniamy poniżej.

Jak często powinno być strojone pianino lub fortepian i na czym to polega?

Strojenie fortepianu lub pianina polega na odpowiednim dobraniu częstotliwości i wysokości każdego dźwięku – tak, by instrument jako całość brzmiał harmonijnie i równo. Sam proces opiera się na modyfikacji naciągu strun. Należy robić to bardzo delikatnie i ostrożnie, ponieważ struny są bardzo czułe i nawet mały ruch znacząco zmienia brzmienie. Zadania nie ułatwia fakt, że wielu klawiszom przypisana jest więcej niż jedna struna.

Fortepian i pianino powinny być strojone co najmniej raz na rok. Jeśli gramy intensywnie – więcej niż godzinę dziennie każdego dnia – to poprawki powinno się zlecać specjaliście co pół roku. Jednak zamiast sztywnych wytycznych dotyczących upływu czasu, warto zaufać własnemu słuchowi: jeśli choć jeden interwał brzmi fałszywie, to znak, że czas wezwać specjalistę.

Jeśli mamy do czynienia z bardzo rozstrojonym instrumentem, zwykle konieczne jest przeprowadzenie procesu 2 razy – w odstępie około dwóch tygodni.

Czym jest korekta w pianinach i fortepianach?

Proces ten jest znacznie bardziej złożony niż strojenie. Korekta fortepianu czy pianina polega na przywróceniu go do stanu niemalże fabrycznego: czyli regulacji i ewentualnej naprawie każdego spośród tysięcy ich elementów. Tylko ustawienie wszystkich części w odpowiedni sposób sprawi, że instrumenty będą brzmiały harmonijnie. Jak się Państwo domyślają, proces ten wymaga ogromnej dbałości i precyzji.

W czasie korekty instrumentu usuwamy elementy uszkodzone i zastępujemy je fabrycznie nowymi, regulujemy też te części, które wymagają jedynie zmian w ustawieniu. Następnym etapem jest wielokrotne strojenie. Ostateczna regulacja powinna mieć miejsce dokładnie w tym pomieszczeniu, w którym ze sprzętu będą Państwo korzystać – w ten sposób dajemy sobie możliwość zapewnienia brzmienia idealnego.

Dlaczego korekty i strojenia nie wolno wykonywać samodzielnie?

Osoby zajmujące się profesjonalnie korektą i strojeniem fortepianów i pianin mają ogromne doświadczenie w tym zakresie. Mowa nie tylko o wiedzy na temat budowy instrumentu od strony technicznej. Chodzi o teorię muzyki, temperacje, czyli świadome i celowe zaniżania kwint oraz zawyżania kwart, wreszcie o słuch muzyczny, który lepiej niż jakikolwiek sprzęt elektroniczny wyłapuje fałsze i nieczystości brzmienia. Bez odpowiednich umiejętności ryzykują Państwo uszkodzeniem instrumentu – a naprawa może okazać się znacznie bardziej kłopotliwa, niż korekta czy strojenie.

Może się wydawać, że część doświadczenia zastąpią nam maszyny, na przykład elektryczne, uniwersalne tunery. Sprzęt taki sprawdza się całkiem nieźle, gdy przygotowujemy do gry na przykład gitarę, nie ułatwi jednak w żaden sposób pracy z instrumentami klawiszowymi. Tunery są zdecydowanie za mało precyzyjne, a odbierany przez nie zakres dźwięku: zbyt wąski. Dodatkowo, urządzenia elektryczne nie pozwalają na temperację. Zamiast więc próbować poprawek na własną rękę, lepiej zgłosić się do specjalisty.

Wykonujemy dla Państwa usługę strojenia i korekty pianin i fortepianów w Warszawie i okolicach. By nie zaskoczyły Was żadne koszty, na początku przeprowadzamy ekspertyzę i wycenę – dopiero wtedy podejmujemy razem z Państwem decyzję o zakresie prac. Czekamy na kontakt!

Adres:

Pracownia Artystyczna
Kady, ul. Okrężna 32,

Ekspozycja Instrumentów
Kady, ul. Okrężna 26,
 

05-825 Grodzisk Mazowiecki

Pracownia Artystyczna

Kontakt:

kom.: 602 291 410
tel.: 22 755 69 82
E-mail: andrzej@pianinafortepiany.pl

Zapraszamy na ekspozycję instrumentów po wcześniejszym
kontakcie telefonicznym